Β’ Μαιευτική - Γυναικολογική Κλινική

ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΙΑΣ, ΣΑΚΧΑΡΩΔΗ ΔΙΑΒΗΤΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑΒΟΛΙΣΜΟΥ

Υπεύθυνος ιατρός: Γεώργιος Μαστοράκος Καθηγητής Ενδοκρινολογίας

Ακαδημαϊκός Υπότροφος: Δρ Ελένη Μεμή, Ενδοκρινολόγος

Επιστημονικοί συνεργάτες: Μαρκέλλα Νέζη, Ενδοκρινολόγος, Παναγιώτα Παπαργύρη, Ενδοκρινολόγος

Επισκέπτης Καθηγητής: D.P. Macut, Professor of Internal Medicine and Endocrinology, Clinic of Endocrinology Diabetes  and  Metabolic Diseases, Faculty of Medicine, University of Belgrade

Η Μονάδα Ενδοκρινολογίας, Σακχαρώδη Διαβήτη και Μεταβολισμού λειτουργεί από το 2002 στο Αρεταίειο Νοσοκομείο, καλύπτοντας προβλήματα υγείας γυναικών και ανδρών όλων των ηλικιών, σε ότι αφορά τα συγκεκριμένα ιατρικά αντικείμενα.

Ιατρείο Ενδοκρινολογίας, Σακχαρώδη Διαβήτη & Μεταβολισμού

Στο Ιατρείο Ενδοκρινολογίας, Σακχαρώδη Διαβήτη & Μεταβολισμού παρακολουθούνται ενήλικες ασθενείς και των δύο φύλων,  με προβλήματα που καλύπτουν όλο το φάσμα της Ενδοκρινολογίας. Ενδεικτικά, στο ιατρείο αυτό  αντιμετωπίζονται ασθενείς με  παθήσεις του θυρεοειδούς, διαταραχές σχετιζόμενες με τον μεταβολισμό των οστών (έλλειψη βιταμίνης D, οστεοπενία, οστεοπόρωση, παθήσεις των παραθυρεοειδών αδένων), παθήσεις των επινεφριδίων, της υπόφυσης και του υποθαλάμου, καθώς και διαταραχές σχετιζόμενες με τη γοναδική λειτουργία. Στις τελευταίες συμπεριλαμβάνονται  διαταραχές του εμμηνορρυσιακού κύκλου, με ιδιαίτερη μέριμνα για το Σύνδρομο των Πολυκυστικών Ωοθηκών, προβλήματα σχετιζόμενα με δασυτριχισμό και ακμή, υπογονιμότητα, περιεμμηνοπαυσιακές και εμμηνοπαυσιακές διαταραχές σε μεγαλύτερης ηλικίας γυναίκες, καθώς και προβλήματα όπως η στυτική δυσλειτουργία και η γυναικομαστία στους άνδρες. Επίσης, στο ιατρείο αυτό  παρακολουθούνται ασθενείς που παρουσιάζουν σακχαρώδη διαβήτη, παχυσαρκία, μεταβολικό σύνδρομο και διαταραχές λιπιδίων, ενώ γίνεται διερεύνηση για ενδοκρινικά αίτια υπέρτασης. Οι έγκυες ασθενείς με ενδοκρινοπάθειες αντιμετωπίζονται με ιδιαίτερη προσοχή στο ιατρείο αυτό, ενώ έχει δημιουργηθεί ειδικό ιατρείο για τις έγκυες ασθενείς που παρουσιάζουν Σακχαρώδη Διαβήτη (βλ. σχετική περιγραφή). Αξίζει να αναφερθεί ότι η Μονάδα μας, ανήκοντας στη Β’Μαιευτική-Γυναικολογική Κλινική του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, διαθέτει μεγάλη εμπειρία στην αντιμετώπιση προβλημάτων σχετιζόμενων με τη γυναικολογική ενδοκρινολογία και την ενδοκρινολογία της κύησης.

Παράλληλα, χάρη στη συνεργασία με τη Β’ Πανεπιστημιακή Χειρουργική Κλινική στο Νοσοκομείο μας, η Μονάδα διαθέτει μεγάλη εμπειρία στην αντιμετώπιση του Σακχαρώδη Διαβήτη και όλων των ενδοκρινικών παθήσεων  που σχετίζονται με χειρουργικά προβλήματα(βλ. σχετική περιγραφή).

Το ιατρείο δέχεται ασθενείς κατόπιν ραντεβού κάθε Δευτέρα, Τετάρτη και Παρασκευή.

Ιατρείο Σακχαρώδη Διαβήτη  κατά την Κύηση

Στο ειδικό Ιατρείο Σακχαρώδη Διαβήτη κατά την Κύηση παρακολουθούνται έγκυες ασθενείς με Σακχαρώδη Διαβήτη, που εκδηλώνεται κατά τη διάρκεια της κύησης ή προϋπήρχε. Σε συνεργασία με το Τμήμα Διατροφής του νοσοκομείου μας παρέχονται υγιεινοδιαιτητικές οδηγίες. Παράλληλα, παρακολουθούνται οι απαιτούμενες κλινικοεργαστηριακές παραμέτροι, συμπεριλαμβανομένων των υπερηχογραφικών εμβρυικών μετρήσεων και χορηγείται αγωγή όταν ενδείκνυται. Γνώμονας είναι η βέλτιστη έκβασης της κύησης για το έμβρυο/νεογνό και τη μητέρα.

Το ιατρείο δέχεται ασθενείς κατόπιν ραντεβού κάθε Πέμπτη.

Μονάδα υποδοχής νεαρών ενηλίκων με ενδοκρινικά νοσήματα από παιδιατρικά τμήματα ή μονάδες μετάβασης

Η  μονάδα υποδέχεται και  παρακολουθεί  νεαρούς  ενήλικες  από τμήματα ή μονάδες μετάβασης  με τα εξής ενδοκρινικά νοσήματα:

• Σακχαρώδης διαβήτης Τύπου 1 και 2, μονογονιδιακοί τύποι σακχαρώδη διαβήτη
  • Διαταραχές της λειτουργίας του θυρεοειδούς αδένα (συγγενής και επίκτητος υποθυρεοειδισμός, υπερθυρεοειδισμός, όζοι θυρεοειδούς, παιδιατρικός καρκίνος θυρεοειδούς)
  • Διαταραχές του αναπαραγωγικού συστήματος ( υπογοναδοτροφικός ή υπεργοναδοτροφικός υπογοναδισμός, υποθαλαμική αμηνόρροια, σύνδρομο πολυκυστικών  ωοθηκών)
  • Διαταραχές της λειτουργίας των επινεφριδίων (συγγενής υπερπλασία επινεφριδίων, συγγενής υποπλασία επινεφριδίων, επινεφριδιακή ανεπάρκεια)
  • Διαταραχές της λειτουργίας της υπόφυσης (υποφυσιακή ανεπάρκεια, όγκοι υπόφυσης, υποπλασία οπτικού νεύρου)
  • Διαταραχές του μεταβολισμού ασβεστίου (υπασβεστιαιμία, υπερασβεστιαιμία, οστεοπενία, οστεοπόρωση, υποπαραθυρεοειδισμός)
  • Ιστορικό διαταραχών της ανάπτυξης (χαμηλό ανάστημα, έλλειψη αυξητικής ορμόνης, υψηλό ανάστημα)
  • Διαταραχές σχετιζόμενες με γενετικά σύνδρομα (σ. Turner, σ. Williams, σ. Down, σ. Klinefelter, σ. Noonan κ.ά.)

Το ιατρείο δέχεται ασθενείς κατόπιν ραντεβού κάθε δεύτερη Πέμπτη.

Συνεργασία με Ιατρείο Ενδοκρινικών Νεοπλασμάτων (Β’ Χειρουργική Κλινική)

Το Ιατρείο αφορά στη διαχείριση ασθενών που πάσχουν από Ενδοκρινικά Νεοπλάσματα (όγκοι επινεφριδίων, φαιοχρωμοκυττώματα,  όγκοι παγκρέατος κλπ) πριν, κατά και μετά τη χειρουργική τους αντιμετώπιση και λειτουργεί με την  συνυπευθυνότητα του Καθηγητού Ενδοκρινολογίας  κυρίου Γεωργίου Μαστοράκου ο οποίος ασκεί παράλληλη απασχόληση στη Β’ Χειρουργική κλινική του Αρεταιείου Νοσοκομείου.

Στις ευρύτερες δραστηριότητες της Μονάδας ανήκει η εκπόνηση 6  Διδακτορικών Διατριβών, η διδασκαλία του κατ’ επιλογήν υποχρεωτικού μαθήματος του προγράμματος σπουδών της Ιατρικής σχολής Αθηνών με τίτλο «Ενδοκρινολογία, Σακχαρώδης Διαβήτης και Μεταβολισμός- Εργαστηριακή Ενδοκρινολογία- Παιδιατρική Ενδοκρινολογία- Γυναικολογική Ενδοκρινολογία» και η διεξαγωγή του Προγράμματος  Μεταπτυχιακών Σπουδών «Έρευνα στην Γυναικεία Αναπαραγωγή».