Β’ Μαιευτική - Γυναικολογική Κλινική

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΓΕΝΕΤΙΚΗΣ- ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗΣ ΕΞΑΤΟΜΙΚΕΥΣΗΣ

Υπεύθυνος τμήματος: Εμμανουήλ Οικονόμου, Aναπληρωτής Καθηγητής Κλινικής Χημείας- Φαρμακευτικής Βιοχημείας

Το Εργαστήριο Θεραπευτικής Εξατομίκευσης προσφέρει τις υπηρεσίες του σε εσωτερικούς και εξωτερικούς εξεταζόμενους από την 1η/12/2007. Αντικείμενο της προσφοράς του αποτελεί κυρίως η φαρμακευτική αλλά και η μη φαρμακευτική (με συμπληρώματα διατροφής (naturopayhy))  θεραπευτική εξατομίκευση με βάση τα βιοχημικά και γενετικά χαρακτηριστικά του εξεταζομένου.

Το εργαστήριο στεγάζεται στο Αρεταίειο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Αθηνών, αποτελεί τμήμα της Β' Πανεπιστημιακής Μαιευτικής και Γυναικολογικής Κλινικής και λειτουργεί αυτοχρηματοδοτούμενο από τα εξέταστρα των εξεταζομένων του. Η διαχείριση των εσόδων του εργαστηρίου (εξέταστρα εξεταζομένων) επιβλέπεται και ελέγχεται με ορκωτό λογιστή από τον Ειδικό Λογαριασμό Κονδυλίων Έρευνας.

Το εργαστήριο εξειδικεύεται στην εργαστηριακή προσέγγιση της Ανεξήγητης Υπογονιμότητας  Γυναικών. Μετά από την λεπτομερειακή λήψη ατομικού και οικογενειακού ιστορικού, προτείνονται σύγχρονες εξειδικευμένες εργαστηριακές εξετάσεις που μπορούν να αναδείξουν μη συμβατικά προβλήματα που συμβάλουν στην γυναικεία υπογονιμότητα και δεν θα  μπορούσαν να εντοπισθούν και να αντιμετωπισθούν από τη συμβατική «κατά πρωτόκολλο» προσέγγιση.  Με βάση τα ευρήματα του συγκεκριμένου «εξατομικευμένου» εργαστηριακού ελέγχου, προτείνεται προς τον θεράποντα ιατρό «εξατομικευμένη φαρμακευτική προσέγγιση» προετοιμασίας του σώματος της γυναίκας, προσαρμοσμένη στα χαρακτηριστικά του σώματος της, προκειμένου να υποδεχθεί το γονιμοποιημένο ωάριο που μπορεί να προέρχεται από φυσική σύλληψη ή υποβοηθούμενη αναπαραγωγή, με τον φιλικότερο δυνατό τρόπο και τις λιγότερες δυνατές αντιδράσεις απόρριψης

Για την επίτευξη του σκοπού αυτού, το εργαστήριο πραγματοποιεί τις ακόλουθες εξετάσεις :

• Πλήρης Έλεγχος Θρομβοφιλίας – Αιμορροφιλίας
  • Έλεγχος Γενετικής Βάσης Οστικού Μεταβολισμού
  • Έλεγχος Γενετικής Βάσης Αθηρωσκλήρυνσης
  • Έλεγχος Υποπληθυσμών Λευκοκυττάρων (Ανοσοφαινότυπος)
  • Έλεγχος Αντίστασης στο Αντιαιμοπεταλιακό Ακετυλοσαλικυλικό Οξύ
  • Έλεγχος αντίστασης στην Αντιαιμοπεταλιακή Κλοπιδογρέλη
  • Έλεγχος Απόκρισης στην Ορμονική Χημειοπροφύλαξη με Ταμοξιφαίνη (γενετική ετερογένεια γονιδίου CYP2D6)
  • Γονοτυπικός Ελεγχος HLA-G / HLA- E
  • Eλεγχος Παρουσίας Γονιδίων Αναλόγων των Ανοσοσφαιρινών Υποδοχέων Φυσικών Κυτταροκτόνων (KIR)
  • Γενετικός Ελεγχος Τυποποίησης HLA (CLASS I / CLASS II)
  • Ελεγχος Λόγου Th1/Th2 Κυτταροκινών Περιφερικού Αίματος
  • Γενετικός Ελεγχος Μιτοχονδριακής Αντιοξειδωτικής Δυσλειτουργίας Ωαρίων

Στη διάρκεια της λειτουργίας του, στο εργαστήριο πραγματοποιήθηκαν περισσότερες από 18.000 εξετάσεις και εκπονήθηκαν 14 εγκεκριμένα, χρηματοδοτούμενα από την Ιατρική Σχολή Πανεπιστημίου Αθηνών, πρόγραμμα «ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ», και Κ.ΕΛ.Π.ΝΟ. ερευνητικά προγράμματα, 22 διδακτορικές διατριβές καθώς και μία μεταπτυχιακή ερευνητική εργασία στα πλαίσια του μεταπτυχιακού ερευνητικού προγράμματος της ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών με τίτλο «ΕΡΕΥΝΑ ΣΤΗ ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ».

Επικοινωνία με το Εργαστήριο στα:

Τηλέφωνα: 210-7286259, 210-7286260

Fax: 210-7286259

e-mail: info[at]erthe[dot]gr, eveconom[at]aretaieio.uoa[dot]gr

Προσωπικό Εργαστηρίου

• Εμμανουήλ Β. Οικονόμου, Pharm.D., Ph.D., Aναπληρωτής Καθηγητής στην Κλινική Χημεία – Φαρμακευτική Βιοχημεία, Ιατρική Σχολή Πανεπιστημίου Αθηνών
  • Βασίλειος Τσαμαδιάς, Β. Sc., Μοριακός Βιολόγος – Γενετιστής, Υποψήφιος Διδάκτωρ Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ

Σύνδεσμος Παρακολούθησης Παρουσιάσεων σχετικών με την Ανεξήγητη Υπογονιμότητα:  www.erthe.gr